Jazda po alkoholu w Ełku

W lipcu bieżącego roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego policjanci zatrzymali 436 pijanych kierowców. Jednym z takich kierowców był mieszkaniec miejscowości Prostki, który prowadził ciągnik z niespełna 1,3 promila alkoholu we krwi. W połowie lipca w samym Ełku doszło do zatrzymania kierowcy, który prowadził samochód z 2 promilami alkoholu.

Może zainteresuje cię: Jazda po alkoholu

Działamy na terenie całego kraju. Naszą ofertę kierujemy teraz również do mieszkańców Ełku i okolic. Adwokaci i radcy prawni z wieloletnim doświadczeniem specjalizują się w sprawach o przestępstwa drogowe, a zwłaszcza w sprawach o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Warto przypomnieć, że prowadzenie pojazdu mechanicznego (np. samochodu) w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo określone w art. 178a § 1 kk. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy we krwi kierującego znajduje się więcej niż 0,5 promila alkoholu. Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do nawet 2 lat. Pijany kierowca może również stracić prawo jazdy na długie lata – w razie skazania za przestępstwo z art. 178a § 1 kk sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Sąd nakłada na niego również obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

Zgodnie z art. 59 kk, sąd może odstąpić od wymierzenia sprawcy kary, jeśli popełnione przez sprawcę przestępstwo jest zagrożone karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności lub karą łagodniejszego rodzaju, a społeczna szkodliwość tego czynu nie jest znaczna. Przy ustalaniu stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia (art. 115 § 2 kk). Jeżeli sąd uzna społeczną szkodliwość czynu za nieznaczną, to może odstąpić od wymierzenia kary. W przypadku sprawy o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sąd może odstąpić od wymierzenia kary. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, o którym mowa w art. 59 kk, sąd orzeka jedynie zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda pod wpływem alkoholu Ełk

Jeżeli grozi Ci odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu, nie zwlekaj i zgłoś się do nas. Adwokat lub radca prawny pomoże Ci na każdym etapie postępowania – od momentu zatrzymania, poprzez wydanie wyroku przez Sąd, aż do wykonania kary. Gwarantujemy obsługę prawną na najwyższym poziomie.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Bezpłatna konsultacja zadzwoń