Bójka i pobicie, czyli przestępstwa z art. 158 kk. Na pytania odpowiada adwokat.

Dzisiejszy artykuł dotyczy bójki i pobicia, czyli przestępstw z art. 158 kk. Adwokat odpowie na kilka często zadawanych pytań w kwestii odpowiedzialności za bójkę lub pobicie. Życzę przyjemnej lektury.

1. W art. 158 kk mowa jest o bójce i o pobiciu. Czym różni się bójka od pobicia?

Z bójką mamy do czynienia wtedy, gdy co najmniej trzy osoby atakują się nawzajem. Występują w podwójnej roli – zarówno agresorów, jak i ofiar. Natomiast pobiciem jest czynna napaść dwóch lub więcej osób na inną osobę (lub osoby). Podział ról jest tutaj wyraźny – mamy stronę atakującą i atakowaną. Ofiary nie chcą uczestniczyć w starciu, co najwyżej bronią się przed napastnikami.

2. Co grozi za udział w bójce lub w pobiciu w 2018 roku?

Przestępstwo udziału w bójce lub w pobiciu scharakteryzowane zostało w art. 158 § 1 kk. Zgodnie z art. 158 § 1 kk, kto bierze udział w bójce lub w pobiciu, narażając inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Najłagodniejszą możliwą karą, jaką może orzec sąd, jest jeden miesiąc więzienia.

3. Wraz z kilkoma kolegami pobiłem nielubianego znajomego. W wyniku odniesionych ran znajomy ten trafił do szpitala. Jego stan jest bardzo poważny, nie wiadomo, czy przeżyje. Czy w tym przypadku sąd może mi wymierzyć wyższą karę?

Skutkiem popełnionego przez Ciebie czynu jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka w myśl art. 156 kk. Jako ciężki uszczerbek na zdrowiu można bowiem uznać chorobę realnie zagrażającą życiu człowieka. Zgodnie z art. 158 § 2 kk, jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast jeżeli skutkiem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawcy grozi kara więzienia od roku do 10 lat.

4. Uczestniczyłem w bójce na stadionie. Miałem przy sobie nóż, którym zraniłem kilka osób. Jaka kara mi grozi?

Sąd wymierzy Ci karę na podstawie art. 159 kk. Zgodnie z tym przepisem, kto, biorąc udział w bójce lub w pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego równie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

5. Pokłóciłem się z kolegą. Aby rozwiązać konflikt, umówiliśmy się na tzw. “ustawkę”. Podczas walki kopnąłem go w nogę tak mocno, że złamałem mu kość. Czy grozi mi odpowiedzialność karna z art. 158 kk?

W bójce uczestniczą co najmniej trzy osoby, które atakują się wzajemnie. Z kolei pobicie polega na tym, że co najmniej dwie osoby atakują inną osobę lub osoby. Walki “jeden na jednego” nie można więc uznać ani za bójkę, ani za pobicie. W Twoim przypadku w grę wchodzi odpowiedzialność karna za przestępstwo z art. 157 § 1 kk, czyli spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu człowieka. Przestępstwo z art. 157 kk zostanie szerzej omówione w kolejnym artykule.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Call Now ButtonBezpłatna konsultacja zadzwoń