Jazda po spożyciu alkoholu. Pytania i odpowiedzi

Witam was. W dzisiejszym artykule chciałbym odpowiedzieć wam na kilka krótkich, aczkolwiek często zadawanych pytań. Zapraszam do niniejszego artykułu.

1) Co grozi za popełnienie przestępstwa jazdy po spożyciu alkoholu?
2) Jaka kara grozi za recydywę jazdy po spożyciu alkoholu?
3) Ile mogę wypić alkoholu, aby móc nadal legalnie jeździć?
4) Kiedy popełniam przestępstwo, a kiedy wykroczenie jazda po spożyciu alkoholu?

1) Co grozi za popełnienie przestępstwa jazdy po spożyciu alkoholu?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co się rozumie pod pojęciem przestępstwa jazdy po pijanemu. Uszczegółowienie to jest konieczne ze względu na to, że występuje parę różnych odmian przestępstw jazdy pod wpływem alkoholu. W niniejszym pytaniu zajmę się podstawowym jego typem, tj. przestępstwem stypizowanym w art. 178a § 1 kodeksu karnego. W dużym uproszczeniu jest to przestępstwo, w którym karana jest jazda pojazdem mechanicznym mając we krwi ponad 0,5 promila alkoholu. Za ten czyn przewiduje się karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto Sąd wymierzy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na nie mniej niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tys do 40 tys zł na poczet Funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej.

2) Jaka kara grozi za recydywę jazdy po spożyciu alkoholu?

Recydywa, czyli ponowne popełnienie przestępstwa(powrót do przestępstwa), jazdy po pijanemu została unormowana w art. 178a § 4 kodeksu karnego. Zgodnie z nim, jeśli sprawca popełnienia przestępstwa jazdy po pijanemu był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, albo dopuścił się tego czynu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, to grozi mu tym razem kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3) Ile mogę wypić alkoholu, aby móc legalnie jeździć?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Jest to kwestia wyjątkowo indywidualna. Każdy człowiek ma swój metabolizm, który w dodatku w zależności od wielu czynników może się zmieniać. . W internecie można znaleźć różnej maści kalkulatory, obrazujące ile będziemy mieć promili alkoholu we krwi, po wypiciu konkretnej ilości alkoholu. Z całą pewnością stuprocentowa ufność takim wynalazkom może doprowadzić do niepotrzebnych problemów. Jeśli chcesz mieć w miarę pewną wiedzę czy możesz wsiąść za kierownicę, to możesz udać się na komisariat policji, gdzie będziesz mógł się przebadać. Jedyną pewną możliwością, aby nie popełnić wpadki, to jest nie spożywanie alkoholu, jeśli będziemy prowadzić samochód.

4) Kiedy popełniam przestępstwo, a kiedy wykroczenie jazda po spożyciu alkoholu?

Kwestia popełnienia wykroczenia, a przestępstwa zależy od ilości alkoholu, jaka zostanę wykryta w naszym organizmie podczas kontroli. Wykroczenie popełnia się, jeśli w naszej krwi wykryty zostanie alkohol w ilości od 0,2 do 0,5 promila. Jest to tak zwany stan po spożyciu alkoholu Przestępstwo popełnia się natomiast w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości. Jest to stan, w którym mamy we krwi ponad 0,5 promila alkoholu.

Zobacz także: https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Bezpłatna konsultacja zadzwoń