W zeszłym tygodniu elbląska Policja zatrzymała kierowcę, który miał 1,3 promila alkoholu we krwi. Kilka dni temu na terenie Elbląga ujęto nietrzeźwego kierującego, który miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. W dniu 26 lipca br. policjanci złapali 6 nietrzeźwych kierujących, którzy mieli od 0,6 do 3 promili alkoholu we krwi.
Są to tylko przykłady pijanych kierowców w Elblągu. Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości grożą dotkliwe kary – grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Nie pozwól, by jeden wybryk przekreślił Twoje życie! Adwokaci i radcy prawni z wieloletnim doświadczeniem gwarantują wysokiej jakości pomoc prawną. Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach o prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.
Za „jazdę na podwójnym gazie” sąd oprócz kary orzeka również obligatoryjnie środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Pijany kierowca może stracić prawo jazdy na okres od 3 do nawet 15 lat. Z kolei wobec skazanych za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 4 kk (chodzi o ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub o jazdę po alkoholu podczas orzeczonego wcześniej sądowego zakazu prowadzenia pojazdów) sąd, oprócz bezwzględnej kary więzienia (od 3 miesięcy do 5 lat), orzeka dożywotni zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest dolegliwym środkiem karnym, zwłaszcza dla osób, które potrzebują prawa jazdy z uwagi na wykonywaną pracę. Skazany, tracąc prawo jazdy, traci możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny. Istnieje jednak możliwość zmiany sposobu wykonywania tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Zgodnie z art. 182a § 1 kkw, o możliwość zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów może ubiegać się ten skazany, który odbył już połowę orzeczonego środka karnego (a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – jeżeli środek karny wykonywany był przez nie mniej niż 10 lat). Ponadto w myśl art. 182a § 1 kkw, sąd może zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli zachowanie skazanego w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Wniosek w formie pisemnej składa się do sądu, który orzekał w pierwszej instancji. Sąd orzeka na posiedzeniu. Sąd może uwzględnić wniosek i orzec o zmianie wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Jeżeli skazany będzie miał mniej szczęścia i jego wniosek nie zostanie uwzględniony, to skazanemu przysługuje prawo do wniesienia zażalenia w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia lub doręczenia postanowienia w tym przedmiocie.
Kara za jazdę po alkoholu – Elbląg Adwokat
Oferujemy pomoc prawną mieszkańcom Elbląga i okolic, przeciwko którym toczą się sprawy karne o prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Pomoc profesjonalnego obrońcy może zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie Twojej sprawy przez Sąd.