Okres wakacyjny oznacza wzmożone kontrole drogowe w Suwałkach oraz przyległych miejscowościach. W nocy z 18 na 19 lipca bieżącego roku suwalscy policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził samochód z 2,3 promila alkoholu we krwi. Inny nietrzeźwy kierowca w momencie zatrzymania miał w organizmie 2 promile alkoholu.
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. W myśl art. 115 § 16 kk, ze stanem nietrzeźwości u kierowcy mamy do czynienia wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. 0,5 promila alkoholu we krwi odpowiada 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, zgodnie z art. 178a § 1 kk, grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Wobec sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 kk sąd dodatkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Przestępstwo z art. 178a kk
Jeśli sprawca ponownie prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, to grozi mu odpowiedzialność karna na podstawie art. 178a § 4 kk. Zgodnie z art. 178a § 4 kk, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu pomimo wcześniejszego skazania za to przestępstwo, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. W tym przypadku wykonanie kary więzienia można warunkowo zawiesić jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Za czyn określony w art. 178a § 4 kk sprawca odpowiada wtedy, gdy poprzednie skazanie uległo już zatarciu. Zatarcie skazania następuje z mocy prawa. Po zatarciu skazania skazany nie figuruje już w Krajowym Rejestrze Karnym. Okres, po jakim następuje zatarcie skazania, zależy przede wszystkim od rodzaju wymierzonej przez sąd kary. Jeżeli sprawca był skazany na grzywnę, zatarcie skazania nastąpi po roku od od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania ma miejsce po 3 latach od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na karę pozbawienia wolności do zatarcia skazania dojdzie po 10 latach od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jeśli kara pozbawienia wolności nie przekroczyła 3 lat, sąd na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania, jeżeli skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego. W przypadku warunkowego zawieszenia kary, skazanie ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Zatarcie nastąpić może jednak dopiero po wykonaniu, darowaniu albo przedawnieniu wykonania środka karnego (np. zakazu prowadzenia pojazdów).
Jazda po alkoholu Suwałki – Adwokat
Profesjonalne usługi prawne oferujemy również mieszkańcom Suwałk i okolic. Jeżeli jesteś podejrzanym, oskarżonym lub skazanym w sprawie o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, zgłoś się do nas już teraz. Doświadczeni adwokaci i radcy prawni pomogą Ci na każdym etapie postępowania karnego. Prawo do obrony jest jednym najważniejszych praw, jak ie przysługują Ci w procesie karnym.