Jazda po alkoholu w Gliwicach

Zgodnie z danymi statystycznymi udostępnionymi przez Komendę Miejską Policji w Gliwicach, w roku 2012 gliwiccy policjanci zatrzymali aż 901 nietrzeźwych kierowców. Rok później liczba ta spadła – na jeździe po alkoholu złapano łącznie 792 osób. Natomiast w roku 2014 Policja ujęła na terenie Gliwic w sumie 605 pijanych kierowców.

Adwokaci i radcy prawni z naszej Kancelarii specjalizują się w sprawach o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli czyn z art. 178a § 1 kk. Nasza oferta jest skierowana do osób zamieszkałych w Gliwicach. Naszym Klientom gwarantujemy opiekę prawną na najwyższym poziomie. Zaufało nam już wiele osób w całym kraju.

Należy pamiętać, że prowadzenie pojazdu mechanicznego (np. samochodu) w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Za ten czyn, zgodnie z art. 178a § 1 kk, grożą dość surowe kary – grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara więzienia do 2 lat. Ponadto pijany kierowca musi liczyć się z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat i koniecznością uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tys. złotych. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy w organizmie kierowcy znajduje się więcej niż 0,5 promila alkoholu albo jeżeli stężenie alkoholu w jego krwi wzrasta i prowadzi do przekroczenia tej wartości.

Stanu nietrzeźwości nie można jednak mylić ze stanem po spożyciu alkoholu. Ze stanem po spożyciu alkoholu u kierującego pojazdem mamy do czynienia wtedy, gdy w jego krwi stwierdzi się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń. Za popełnienie tego wykroczenia grozi kara grzywny w wysokości co najmniej 50 zł (maksymalnie grzywna może wynieść 5 tys. złotych) albo kara aresztu (wymierzana w dniach, od 5 do 30 dni). Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Ukarany za wykroczenie co do zasady nie pociąga za sobą konsekwencji w postaci wpisu do Krajowego Rejestru Karnego, chyba że sąd za wykroczenie wymierzył karę aresztu (art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym).

Gliwice – Jazda po alkoholu Adwokat

Z naszych usług mogą Państwo skorzystać na każdym etapie postępowania karnego lub postępowania o wykroczenie. Oferujemy między innymi sporządzanie pism procesowych, przygotowywanie oświadczeń i wniosków dowodowych, udział w czynnościach procesowych prowadzonych przez prokuratora lub Policję (np. przesłuchanie), a także udział w rozprawach i posiedzeniach przed sądami wszystkich instancji. Prawo do obrońcy jest jednym z najważniejszych praw podejrzanego, oskarżonego lub skazanego. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie – dokładamy wszelkich starań, aby Sąd wydał korzystne dla oskarżonego rozstrzygnięcie.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Bezpłatna konsultacja zadzwoń