Zatrzymanie prawa jazdy

Podczas rutynowych kontroli prowadzonych na drogach policja dość często spotyka się z pijanymi kierowcami. Niestety, ale takie zjawisko jest tak częste, że zwiększono kary za jazdę po alkoholu oraz prowadzi się co raz więcej takich akcji.

Warto tutaj wspomnieć o bardzo częstej karze jaką jest zatrzymanie prawa jazdy. Tak naprawdę jest to dokładnie rozumiane czyli polega na tym, że policja zabiera dokument. Dopiero sąd czy inne uprawnione organy mogą później zdecydować o tym co dalej będzie z naszym prawem jazdy. To właśnie jazda po alkoholu jest najczęstszym powodem zabierania dokumentów jakim jest prawo jazdy. Kierowcy dość często nie zdają sobie z prawy, że grozi im taka konsekwencja. Jak można się domyślać potrafi to utrudnić codzienne życie oraz przynieść wiele niekorzystnych sytuacji.

Zatrzymanie prawa jazdy jest konieczne, gdy zachodzi prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jednak wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i prowadzi pod wpływem alkoholu z myślą, że nic im nie grozi.

Utrata prawa jazdy

Pozbawienie kogoś dokumentu jakim jest prawo jazdy może mieć miejsc wtedy, gdy zajdzie popełnienie pewnego przestępstwa czy tez wykroczenia. Ich lista jest dość długa, a znaleźć na niej można między innymi jazdę po alkoholu.

Konsekwencje jazdy po alkoholu są duże. W zależności od stopnia alkoholu we krwi możliwe jest nałożenie różnych kar oraz właśnie zatrzymanie prawa jazdy. Jednak po zabraniu dokumentu sprawa tak naprawdę dopiero się zaczyna, gdyż to właśnie później następuje skierowanie jej do sądu i odpowiednich organów. Z kolei te mogą, a nawet muszą zasądzić i orzec wyrok.

Najczęściej, gdy w grę wchodzi prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kończy się na utracie prawa jazdy na określony czas. Oznacza to, że kierowca traci zdobyte podczas egzaminu uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dzieje się tak wtedy, gdy sąd orzeka o utracie prawa jazdy na okres ponad roku. Odzyskanie prawa jazdy możliwe jest dopiero po zdaniu ponownie egzaminu.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Bezpłatna konsultacja zadzwoń