Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Bardzo często można usłyszeć o jeździe po alkoholu. Niestety, ale zjawisko to jest częste nie tylko na wsiach, ale także w miastach. Praktycznie każdego dnia spotkać można się z takim problemem. Warto zatem wspomnieć czy jazda po alkoholu jest przestępstwem czy wykroczeniem. Może to uchroni kierowców przed takimi decyzjami.

Jazda po spożytym wcześniej alkoholu rozumiana jest wtedy, gdy kierowca posiada od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. To właśnie wtedy zachodzi wykroczenie, które uprawnia policję do ukarania odpowiednimi środkami i metodami. Jednak, gdy w grę wchodzi prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości mówi się już o przestępstwie, które karane jest o wiele surowiej. Zachodzi to w sytuacjach, gdy kierowca posiada ponad 0,5 promila we krwi.

Grzywna, areszt czy pozbawienie prawa jazdy mogą zostać użyte zawsze bez znaczenia czy mówi się o wykroczeniu czy przestępstwie. Zmienić może się tutaj jedynie wielkość kary i ilość nałożonych środków. W obu przypadkach jednak konsekwencje mogą być bardzo duże.

Co grozi za wykroczenie w przypadku prowadzenia po alkoholu

Po spożyciu alkoholu nie powinno się prowadzić samochodów i pojazdów mechanicznych. Jednak mimo to wiele osób wsiada za kierownicę w takim stanie. Jest to wykroczenie i podlega ono określonym karom. Prowadzenie po alkoholu – kara.

Takie wykroczenie uprawnia policję do ukarania grzywną nie mniejszą niż 50 zł, a także aresztem. Grzywna może wynieść do 5000 zł. Dodatkowo wydaje się zakaz prowadzenia pojazdów, więc prawo jazdy zostaje zatrzymane. Konsekwencje jazdy po alkoholu to głównie przykre kary finansowe jednak nie tylko. Otóż od bieżącego roku odpowiednie organy mogą wysłać taką osobę na kurs prawa jazdy, po którego zdaniu można dopiero otrzymać utracony dokument. A ten można stracić na okres od 6 miesięcy do aż 3 lat. Dodatkowo istnieje także możliwość trafienia do aresztu na okres od 5 do 30 dni.

Jak widać kary za wykroczenie wynikające z czynu jakim jest jazda po alkoholu mogą być bardzo ciężkie i utrudniające życie. Warto, więc przemyśleć czy to wszystko jest warte wsiadania za kółko po pijaku.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Call Now ButtonBezpłatna konsultacja zadzwoń