Prowadzenie po alkoholu – kara

W naszym kraju, ale także na całym świecie żyje wiele ludzi, którzy przekonani są, że prowadzenie samochodu po przysłowiowych paru piwkach nie jest niczym złym. Otóż wcale tak nie jest, w wręcz przeciwnie. Konsekwencje jazdy po alkoholu są naprawdę duże, a zagrożenie jakie jest stwarzane jest jeszcze większe.

Tak naprawdę w teorii można wypić cokolwiek by móc później prowadzić wedle prawa. Istnieje przecież ograniczenie do 0,2 promila alkoholu we krwi zatem zjedzenie cukierka z alkoholem czy kilka łyków piwa nie musi skutkować mandatem. Jednak nie zawsze sytuacja wygląda identycznie. Otóż przede wszystkim zależne jest to od metabolizmu danej osoby, jej wagi, a także innych czynników. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego dla jednych łyk piwa pozwala prowadzić, a inni nie. Warto zatem zawsze mierzyć swój stan trzeźwości, a najlepiej dla bezpieczeństwa nie pić nic.

Jazda po alkoholu jest bardzo dużym zagrożeniem dla otoczenia, dlatego dla własnego i czyjegoś bezpieczeństwa warto nie spożywać ani kropli alkoholu.

Jaka kara za prowadzenie po alkoholu?

Wszelkie konsekwencje jazdy po alkoholu są zależne zawsze od wielu czynników. Otóż jak można zauważyć nie zawsze zabierane jest prawo jazdy, a mandat nie zawsze wynosi tyle samo.

Przede wszystkim należy tu wspomnieć, że kara i jej wysokość zależą głównie od zawartości alkoholu we krwi oraz wydychanym powietrzu. Dodatkowo liczy się także jaki rodzaj pojazdu prowadzi dana osoba, a także miejsce. Otóż inaczej karze się ludzi, którzy uczestniczą w ruchu publicznym, a inaczej, gdy w grę wchodzi własna posesja. Jednak zawsze prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości musi zostać ukarane. W zależności od tego wszystkiego kara może odnieść się jedynie do mandatu lub zabrania prawa jazdy, ale nierzadko dochodzi także do pozbawienia wolności.

Prowadzenie po alkoholu jest dość często spotykaną sytuacją, dlatego prawo zostało zaostrzone i dzisiaj konsekwencje takich czynów są surowo karane. Dokładne szczegóły kary zależą od indywidualnej sytuacji i są rozpatrywane w oparciu o określone fakty.

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Call Now ButtonBezpłatna konsultacja zadzwoń