Artykuł 178a kk jest przepisem karnym, który stanowi, że jazda po alkoholu jest przestępstwem. W obecnej chwili przepis ten wygląda w następujący sposób:
Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. (uchylony).
§ 3. (uchylony).
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Czy jednak przepis ten wyglądał tak samo od początków kodeksu karnego? Otóż nie. Przestępstwo to pojawiło się dopiero w dwutysięcznym roku i wyglądało w następujący sposób:
Art. 178a. – jazda pod wpływem alkoholu
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Rdzeń przestępstwa pozostał niezmieniony. Jeśli w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym prowadziłeś pojazd mechaniczny będąc w stanie nietrzeźwości- popełniłeś przestępstwo. W pozostałych paragrafach widać jednak duże zmiany. W pierwszych wersjach ustawy karnej było również prowadzenie innego pojazdu niż pojazd mechaniczny. Przepis ten dotykał najbardziej rowerzystów, gdyż według tego przepisu popełniali oni przestępstwo.
Sąd ponadto w tamtej wersji ustawy miał możliwość podania informacji do publicznej wiadomości. Ustawa nie przewidywała również tzw. Recydywy jazdy pod wpływem alkoholu. Recydywa pojawiła się dopiero w nowelizacji z 2010 roku. W międzyczasie w 2005 roku ustawodawca wykreślił przepis o możliwości podania wyroku do publicznej informacji.
Ostatnie nowelizacje dotyczyły poruszania się w stanie nietrzeźwości innymi pojazdami, by i tak na końcu w 2013 roku sejm zadecydował o wykreśleniu tego paragrafu z kodeksu karnego. Obecnie czyn ten jest wykroczeniem.