Kalkulator trzeźwości – czy warto z niego korzystać

Dozwolony limit alkoholu we krwi dla kierowców w Polsce wynosi obecnie 0,2 promila (co odpowiada 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (albo jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu wynosi od 0,11 do 0,25 mg/l), to oznacza, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 87 § 1 kw, za ten czyn grozi areszt od 5 do 30 dni albo grzywna w wysokości od 50 do 5 tys. złotych. Sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat (w przypadku, gdy prawo jazdy zostało już wcześniej zatrzymane, sąd zalicza okres zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego zakazu).

Natomiast jeżeli stężenie alkoholu u kierowcy przekracza 0,5 promila we krwi (lub 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu), to znaczy, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, o którym mowa w art. 178a § 1 kk. W myśl tego przepisu, za jazdę po alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz kary sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tys. złotych (ale nieprzekraczającej 60 tys. złotych).

Bawiłeś się dobrze wczoraj wieczorem? Pewnie zastanawiasz się, kiedy możesz wrócić za kierownicę po zakrapianej imprezie. Od pewnego czasu w Internecie można natknąć się na tzw. kalkulatory trzeźwości. Dla każdej osoby czas trzeźwienia może być inny, zależy bowiem od różnych czynników (przede wszystkim od płci, wagi, wzrostu czy aktualnego stanu zdrowia).

Jak działa kalkulator trzeźwości?

Najpierw należy wypełnić formularz z podstawowymi danymi takimi jak wiek, płeć, wzrost i masa ciała. Następnie wskazuje się ilość i rodzaj spożytych napojów alkoholowych. Później podaje się, kiedy miał miejsce początek, a kiedy koniec picia alkoholu. Aplikacje takie jak kalkulatory trzeźwości podają jedynie orientacyjne stężenie alkoholu u danej osoby, obliczane na podstawie wskazanych danych. „Przebadanie się” kalkulatorem trzeźwości nie jest wystarczające, aby móc bez obaw wsiąść za kierownicę. Jak już wiadomo, taka pomyłka może słono kosztować.

Wśród osób stających przed sądem za jazdę po alkoholu wiele jest osób prowadzących na kacu, nieświadomych, że alkohol jeszcze znajdował się w ich organizmie. Nawet dobre samopoczucie następnego dnia rano nie zawsze oznacza, że alkohol jest w pełni wydalony z organizmu. Istnieje możliwość zakupu alkomatów przeznaczonych do użytku domowego. Niewielkie urządzenie może być pomocne przy ustaleniu aktualnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Innym skutecznym sposobem może być skorzystanie z policyjnego alkomatu. Jednostki Policji bezpłatnie udostępniają alkomaty osobom chcącym sprawdzić swoją trzeźwość.

Zobacz także: Jazda po alkoholu

MASZ KŁOPOTY?
POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY PRAWNEJ? ZADZWOŃ!

Bezpłatna konsultacja zadzwoń